Niedziela, 28 kwietnia 2024

6 Emocjonalnych objawów stresu

28 grudnia 2021

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie są emocjonalne objawy stresu i często nie potrafią ich rozpoznać. W tym artykule będziemy rozmawiać o najczęstszych oznakach, że jesteś w emocjonalnym stresie, wyjaśnić, dlaczego te objawy występują w naszych mózgach i jak się ich pozbyć.

Żyjemy w chaotycznym świecie i nawet nie zdajemy sobie sprawy ze wszystkich stresorów, które przyjmujemy z dnia na dzień. Pierwszą rzeczą, która na tym cierpi, jest nasz układ nadnerczy - układ hormonalny odpowiedzialny za to, jak reagujemy na stres.

Stres ma swoje źródło w mózgu

W wielu przypadkach stres zaczyna się jako problem z mózgiem. Mała, migdałowata część naszego mózgu zwana amygdala jest naszym mechanizmem wczesnego ostrzegania. Wyłapuje ona otaczające nas rzeczy i uruchamia niesławną reakcję "walcz lub uciekaj" - działanie awaryjne, które nasz mózg wytwarza, aby chronić nas przed niebezpieczeństwem.

Migdał daje zastrzyk adrenaliny, dzięki czemu jesteśmy natychmiast przygotowani do walki lub do ucieczki. Na przykład, niektórzy ludzie uciekają, gdy widzą węża, inni postanawiają się zatrzymać i zabić węża. Są też tacy, którzy mdleją, mózg chroni ich przed dużymi zawirowaniami emocjonalnymi.

W niektórych przypadkach amygdala odpala się, gdy w rzeczywistości nie ma żadnego zagrożenia, ponieważ często błędnie interpretuje znaki z otoczenia. Migdałki znajdują się obok układu limbicznego i hipokampa, czyli części mózgu, w których powstają nasze emocje i wspomnienia. Reakcja "walcz lub uciekaj" ma miejsce zanim jesteśmy w stanie logicznie przemyśleć sytuację, w której się znajdujemy, zanim świadomy mózg zdąży się "włączyć" i przypomnieć sobie, czy byliśmy już w podobnej sytuacji i czy to właśnie ona jest tą stresującą i niepokojącą.

1. Zmęczenie i zaburzenia snu

Jeśli chodzi o stres, ludzie reagują różnie. Mimo że niepokój jest męczący w ogóle, powoduje wysoki poziom zmęczenia, odwadnia i zmusza wiele osób do częstego spania - niektórzy nie mogą spać w ogóle. Zaburzenia snu - albo bezsenność, albo spanie za dużo - jeśli występują dwa lub więcej razy w tygodniu, kiedy nic fizycznie nie jest nie tak, powinny być postrzegane jako budzik.

Czasami wakacje lub zwykła medytacja mogą przynieść uspokojenie ciała. Istnieje wiele prostych sposobów, takich jak ćwiczenia lub towarzyskich, aby zrównoważyć wszystkie over-stymulacji, że mamy umieścić w naszym systemie.

2. Temperamentne napady złości

Stres jest niebezpieczny dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego. Jeśli masz problemy z zarządzaniem gniewem często - w szkole, pracy, lub w domu z rodziną - może to być oznaką przeciążenia stresem.

Możesz nie zauważać zmian w swoim nastroju, ale jeśli Twoi bliscy komentują Twoje wybuchy złości i ostatni nastrój, posłuchaj ich. Drażliwość może być wczesną oznaką depresji.

3. Zapominalstwo

Czasami zapominalstwo może być mylone z poważniejszymi chorobami, takimi jak demencja, ale czasami może nawet je powodować. Wiele badań wykazało, że ludzie cierpiący na przewlekły stres są bardziej podatni na rozwój choroby Alzheimera i kilku innych problemów związanych z pamięcią.

Badania wykazały, że ciągły stres może prowadzić do kurczenia się i usychania całych gałęzi komórek mózgowych.

4. Izolacja emocjonalna

Mimo że kontakty społeczne są ważne - niemal niezbędne jak jedzenie, aby prawidłowo funkcjonować - wielu z nas izoluje się w trudnych chwilach.

Niektórzy uważają, że nikt nie przejmuje się ich problemami i z tego powodu całkowicie się zamykają; inni mają trudności z dzieleniem się z innymi intymnymi przyczynami swojego stresu.

Samotność prowadzi do jeszcze większego stresu i staje się błędnym kołem, z którego trudno się wydostać.

5. Lęk i ataki paniki

Ludzie często mylą niepokój ze stresem, ponieważ przez większość czasu idą one w parze, ale nie są to te same rzeczy. Jaka jest więc różnica?

Największą różnicą jest nasze własne doświadczenie każdego z nich. Większość ludzi radzi sobie ze stresem i dobrze sobie z nim radzi. Lęk jest nieco bardziej przewlekły i występuje u osób, które często czują się przytłoczone stresującymi sytuacjami. Jest to ciągły, bardziej rozległy stres. Lęk jest tendencją do pętli w kółko wewnątrz naszych własnych umysłów dla rzeczy nie idzie jak chcieliśmy.

Badania wykazały, że narażenie na stresujące wydarzenia w dzieciństwie i okresie dojrzewania jest jednym z głównych czynników ryzyka rozwoju uogólnionego zaburzenia lękowego.

Prawie każdy doświadczył stresu w pewnym momencie swojego życia. Ponieważ stres staje się rzeczą chroniczną i regularną częścią życia, zaczyna kierować ludzi w stronę lęku. Kiedy ludzie zaczynają doświadczać ataków paniki, jest to najdalszy punkt na skali stresu.

Atak paniki jest tym miejscem, do którego się udajesz, kiedy nie wiesz, co się dzieje z twoim ciałem, hiperwentylujesz, twoje serce bije jak szalone i czujesz, że umrzesz w każdej chwili. Wszyscy doświadczyliśmy czasu, kiedy nie ma żadnego stresu - być może na wakacjach, i okresów niepokoju, ale nie każdy musi doświadczać ataków paniki.

Gdy usuwamy z naszego życia określone czynniki stresogenne, mamy tendencję do odczuwania mniejszego niepokoju. Dobrym pomysłem jest zrobienie sobie przerwy od rzeczy, które cię stresują, czy to w pracy, czy w szkole - i posiadanie kilku technik radzenia sobie, które wiesz, że działają dla ciebie.

Bez stresu niewiele byśmy zrobili, nie osiągnęlibyśmy sukcesu w życiu. Nie bylibyśmy wystarczająco kreatywni. Zamiast całkowicie pozbyć się stresu z naszego życia, musimy nauczyć się go oswajać i żyć z nim. Chociaż bycie trochę zestresowanym lub niespokojnym może wiele zdziałać, jeśli chodzi o pracę i terminy, upewnij się, że nie rujnuje to twojego zdrowia.

6. Depresja

Przewlekły stres może być przyczyną depresji, jeśli nie jest leczony na czas. Jeśli trudno ci radzić sobie ze stresem, poszukaj wsparcia u bliskich, a nawet u terapeuty.

Naukowcy odkryli, że brak równowagi chemicznej w mózgu nie jest jedyną przyczyną depresji - długotrwałe narażenie na sytuacje stresowe znajduje się w pierwszej trójce przyczyn, wraz z podatnością genetyczną i wcześniej wspomnianymi wadliwymi substancjami chemicznymi w mózgu.

Czy wiesz, że 13% Amerykanów żyje na lekach antydepresyjnych? Journal of Clinical Psychiatry twierdzi, że większość z tych tabletek przyjmują osoby, które nigdy nie cierpiały na zaburzenia depresyjne, ale są niespokojne i zestresowane.

Nieumiejętność radzenia sobie ze stresem zmusza nas do sięgania po wszystko, co jest dostępne i choćby trochę pomocne w danej chwili, bez względu na to, jak szkodliwe jest to w dłuższej perspektywie. Ja jest niezwykle znacząco rozpoznawać jak dużo stresu przynosisz twój ciało, i - na przeciwnej stronie widma - jak dużo relaks i pokój przynosisz twój umysł.

Dowiedz się, jak rozpoznać czynniki stresogenne

My jako społeczeństwo jesteśmy tak przyzwyczajeni do stresu zakłócającego nasze życie, że nawet już go nie zauważamy. Stał się on częścią codziennego życia. Mieć zdolność rozpoznawać stresory może mieć głęboki i leczniczy wpływ na nasz życie.

Terapia może być świetnym rozwiązaniem, jeśli natura, uśmiech, krzyk, ćwiczenia, suplementy i wszystko inne zawodzi. Terapeuta może pomóc Ci rozróżnić rzeczywiste i wyimaginowane przyczyny stresu. Również terapia pomaga w edukacji i przynosi skupienie na myślach - co przechodzi przez nasze głowy i dlaczego.

Pracuj ciężko w kierunku znalezienia równowagi. Jeśli czujesz, że możesz być na krawędzi emocjonalnego wybuchu, usiądź z przyjacielem lub ekspertem, aby dać ci prawdziwą ocenę tego, gdzie jesteś, aby pomóc ci naprawić swoje zdrowie emocjonalne.