Piątek, 26 kwietnia 2024

15 oznak złego terapeuty (i co z tym zrobić)

19 stycznia 2022

Podjęcie terapii jest doskonałym sposobem na zarządzanie swoim zdrowiem psychicznym, nauczenie się, jak radzić sobie z codziennymi stresorami i uzyskanie dodatkowego wsparcia. Terapia pozwala na zgłębienie swoich myśli, uczuć i reakcji na pewne sytuacje.

Odpowiedni terapeuta poprowadzi Cię w kierunku stania się najlepszą wersją samego siebie. Jednak nie każdy terapeuta jest dobry.

Jeśli jesteś na terapii lub rozważasz jej wypróbowanie, możesz się zastanawiać, skąd będziesz wiedzieć, czy masz złego terapeutę.

Oto 15 oznak złego terapeuty i co należy z tym zrobić.

1. Nie słucha cię

Głównym celem terapeuta służy jest słuchać cię i reagować na to, co mówisz. Jeśli wydają się rozproszeni lub jakby nie słuchali cię aktywnie, mów i daj im znać, jak się czujesz.

Niedopuszczalne jest, aby terapeuta nie słuchał każdego twojego słowa, a jeśli tego nie robi, możesz mieć wrażenie, że nie jesteś ważny.

Choć wydaje się to przerażające, mówienie o tym jest najlepszą rzeczą, jaką można zrobić.

W zależności od reakcji terapeuty, będziesz wiedział, czy nadszedł czas, aby znaleźć nowego terapeutę.

2. Złamanie zasady poufności

Terapeuci są prawnie zobowiązani do ochrony twojej prywatności. Jedynym wyjątkiem od tego jest sytuacja, gdy życie twoje lub kogoś innego jest w niebezpieczeństwie.

Jeśli jesteś pewien, że twój terapeuta naruszył poufność, najlepiej zgłoś to do państwowej komisji licencyjnej.

3. Osądzanie Ciebie

To nigdy nie jest w porządku, aby terapeuta osądzał swojego klienta lub zawstydzał go. Takie zachowanie jest krzywdzące i nie jest czymś, czego ktokolwiek powinien doświadczyć.

W terapii, powinieneś być w stanie być sobą bez obawy, co twój terapeuta może myśleć lub powiedzieć. Najlepszą rzeczą do zrobienia w tej sytuacji jest zwrócenie się z tym do terapeuty.

Pamiętaj, że Twój terapeuta jest człowiekiem, więc oczywiście będzie popełniał błędy. Ich zadaniem jest wspieranie cię, niezależnie od ich osobistych odczuć na temat tego, czym się z nimi dzielisz.

4. Częste ujawnianie siebie

To jest całkowicie w porządku dla terapeuty, aby mówić o sobie trochę i może pomóc Ci poczuć się bardziej związany z nimi i sprawiają, że łatwiej się otworzyć.

Jednak ich rozmowy o sobie powinny w jakiś sposób odnosić się do sesji i nigdy nie powinny odciągać uwagi od twoich problemów.

Płacisz za doświadczenie, które powinno być w całości poświęcone Tobie.

Jeśli zauważysz, że twój terapeuta często mówi o sobie, możesz powiedzieć coś w stylu: "Zauważyłem, że dużo mówisz o sobie. To sprawia, że czuję się tak, jakbym nie miał znaczenia".

Jeśli nie szanują twoich uczuć, czas odejść.

5. Stawanie się skrajnie defensywnym wobec informacji zwrotnej

Powinieneś być w stanie przekazać swojemu terapeucie informację zwrotną lub krytykę, gdy popełni on błąd. Twój terapeuta powinien reagować spokojnie i w dojrzały sposób.

Jeśli staje się defensywny, masz prawo zakończyć sesję lub nawet zwolnić go jako terapeutę.

6. Narzucanie Ci swoich przekonań

Twój terapeuta powinien zawsze szanować Twoje przekonania, niezależnie od tego, czy są to przekonania religijne, duchowe, społeczne czy polityczne.

Nie mają prawa mówić ci, że nie wierzą w coś, co robisz, ani próbować narzucać ci swoich przekonań.

7. Próbuje zmusić cię do rozmowy o czymś, na co nie jesteś gotowy

Jest to zdecydowanie czerwona flaga, jeśli twój terapeuta próbuje zmusić cię do rozmowy o czymś, na co nie jesteś gotowy.

Dobry terapeuta zawsze będzie cierpliwy dla swojego klienta. Są tam, aby cię poprowadzić, ale nigdy nie powinni cię popychać, jeśli nie jesteś gotowy, aby się otworzyć.

8. Sprawdzanie telefonu

Terapeuta sprawdzanie ich telefon podczas sesji jest niegrzeczny i oznacza, że nie masz ich niepodzielną uwagę.

Jeśli są one zbyt rozproszone, aby zwrócić uwagę na ciebie, twój czas jest lepiej spędzić gdzie indziej.

9. Dotykają cię nieadekwatnie do sytuacji

Jest to nieetyczne i całkowicie nie do przyjęcia, aby terapeuta dotykał cię w niewłaściwy sposób.

Jeśli dojdzie do jakiegokolwiek dotyku, np. przytulenia lub uścisku dłoni, terapeuta powinien zawsze zapytać o zgodę.

Jeśli jest to coś niewłaściwego, zakończ sesję i zgłoś to odpowiednim władzom.

10. Nie może Ci pomóc

Nie każdy terapeuta będzie w stanie Ci pomóc. Na przykład, jeśli zmagasz się z traumą, ważne jest, aby szukać terapeuty zorientowanego na traumę, który pomoże Ci przepracować to, co Ci się przydarzyło.

Ponadto, jeśli jesteś na terapii od jakiegoś czasu, powinieneś zacząć zauważać poprawę w swoim życiu. Jeśli nic się nie zmieniło, może to być znak, że terapeuta, z którym się spotykasz, nie jest dla ciebie odpowiedni.

11. Próbuje być twoim przyjacielem

Twój terapeuta nie jest twoim przyjacielem, dlatego nie powinien podejmować żadnych prób spędzania czasu z tobą jak przyjaciele ani kontaktować się z tobą, jeśli nie jest to związane z twoim leczeniem.

Takie zachowanie może negatywnie wpłynąć na Twoje leczenie.

12. Często spóźnia się, odwołuje lub pojawia się z opóźnieniem

Ponieważ Twój terapeuta jest człowiekiem, pojawią się sytuacje, które spowodują, że odwoła lub spóźni się na spotkanie. Jest to całkowicie zrozumiałe.

Jeśli jednak często odwołuje lub spóźnia się na spotkania, oznacza to, że nie ceni Twojego czasu.

Czasami sesja może trwać dłużej z innymi klientami, co powoduje, że twój terapeuta się spóźnia. W takim przypadku daj im trochę luzu, o ile nie jest to regularna rzecz.

13. Mówi ci, co masz robić

Niektórzy uważają, że terapeuci ciągle udzielają ci rad lub mówią, co masz robić. Chociaż udzielanie rad zdarza się w trakcie terapii, nie powinno to być ciągłe.

Terapeuci są po to, by cię prowadzić i pomagać ci podejmować własne decyzje.

14. Sprawiają, że czujesz się niekomfortowo

To normalne, że czujesz się zdenerwowany, kiedy po raz pierwszy rozpoczynasz terapię, zwłaszcza gdy nie wiesz, czego się spodziewać. Jeśli w obecności terapeuty ciągle czujesz niepokój lub dyskomfort, wsłuchaj się w to uczucie.

Jest to znak, że nie jest to dobre dopasowanie.

15. Regularnie pozostawia cię z gorszym samopoczuciem po sesji

W większości przypadków osoby korzystające z terapii zmagają się z trudnymi problemami. Może być trudno otworzyć się i mówić o tym, przez co się przechodzi. Kiedy już o tym porozmawiasz, możesz czuć się wyczerpany.

Jest to normalna reakcja, ale nie powinna występować za każdym razem, gdy idziesz na terapię. Jeśli dzieje się tak po każdej sesji, należy się tym zająć, aby wspólnie z terapeutą dowiedzieć się, dlaczego zawsze czujesz się gorzej.

Nie każdy terapeuta jest dobry

Decyzja o podjęciu terapii jest ważnym krokiem, jeśli chodzi o leczenie i zarządzanie swoim zdrowiem psychicznym. Wybór terapii jest odważnym posunięciem i powinieneś być z siebie dumny, że zrobiłeś pierwszy krok w kierunku poprawy siebie.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nie każdy terapeuta jest dobry i czasami pierwszy terapeuta, z którym się spotkasz, może się okazać, że nie pasuje do Ciebie.

Są pewne kwestie, nad którymi możesz pracować razem z terapeutą, ale w niektórych przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest znalezienie nowego terapeuty. Znalezienie kogoś, kto jest dla ciebie odpowiedni może zająć trochę czasu, ale kiedy już to zrobisz, będziesz czerpać korzyści z terapii.

Terapia jest wspaniałym narzędziem, które możesz mieć przy sobie w trakcie pokonywania wzlotów i upadków życiowych.

Jeśli okaże się, że trafisz na złego terapeutę, szukaj dalej. Nie pozwól, aby jedno złe doświadczenie powstrzymało cię od uzyskania pomocy, której potrzebujesz.